piątek, 25 październik 2013 10:16

  • Facebook
  • Google Plus One
  • Tweeter
  • Wykop
Festiwal Wolność i Pokój: Koncert dla Syrii

chorZapraszamy na koncert w intencji pokoju, dedykowany ofiarom wojny domowej w Syrii, który odbędzie się 9 listopada (sobota) w Pałacu Biskupów Krakowskich (pl. Zamkowy 1). Początek o godz. 16.00

Wystąpi chór gminy żydowskiej Szir Awiw z Warszawy, znany kielczanom z uświetnienia Sukkot Shalom podczas niedawnego święta w Galerii Korona. Są to muzycy śpiewający przede wszystkim po hebrajsku, w jidysz i ladino; zarówno amatorzy jak i profesjonaliści, połączeni radością wspólnego muzykowania i chęcią podtrzymywania żydowskich tradycji wokalnych.

Po nich wystąpi zespół Sol et Luna w składzie: Saba Litwińska (głos, harmonium, daf, flety) i Mieczysław Litwiński (głos, harmonium, tar, setar, skrzypce, altówka, santur).

 

Specjalnie dla Festiwalu Wolność i Pokój, artyści podjęli się ułożenia programu, oscylującego wokół mistycyzmu islamskiego. W repertuarze znajdą się pieśni Mieczysława Eligiusza Litwińskiego do poezji mistycznej Wschodu i Zachodu, jak i tradycyjna muzyka perska i arabska.

 

Trzecim wykonawcą będzie Chór Parafii Prawosławnej pw. św. Mikołaja z Kielc, wspierany przez znaną kielecką artystkę, Agnieszkę Kowalczyk. Nad całością czuwał będzie dyrygent, Rafał Bazanek.

 

Wojna domowa w Syrii trwa od 2011 roku. Inspiracją dla Syryjczyków do protestów, a następnie zbrojnego wystąpienia przeciwko rządowi były udane rewolucje w Tunezji, Egipcie oraz wojna domowa w Libii, zwane „Arabską Wiosną”.

 

Wojna w Syrii jest wyjątkowo okrutna. Siły bezpieczeństwa i wojsko od samego początku powstania dopuszczały się zbrodni przeciwko ludzkości. W ostatnich miesiącach światem wstrząsnęłą wiadomość o użyciu przez reżim broni chemicznej. Co gorsze, na horyzoncie nie widać żadnej możliwości rychłego zakończenia konfliktu. O tragicznym położeniu uchodźców syryjskich opowie zebranym przedstawicielka organizacji Caritas Polska i sekretarz Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów Marta Titaniec.

 

 

Organizator główny:

karski

 

 


Partner:

 

muzeum_narodowe


 

 

 

 

 

 

 

Wstęp na koncert jest wolny. Po więcej informacji i materiały specjalne zapraszamy na festiwalowy profil

  • Facebook
  • Google Plus One
  • Tweeter
  • Wykop